Przeskocz do treści

Prasowanie spodni gdy nie ma Żony

Jak dobrze uprasować spodnie?

Spodnie prasuje się trochę inaczej w zależności od materiału i efektu, który chcemy uzyskać. Niezależnie jednak od tego, czy to jeansy czy eleganckie spodnie garniturowe, zawsze bezpieczniej je prasować na lewą stronę. Temperaturę żelazka również należy dobrać do materiału – jeśli informacji nie ma na metce – zastosuj prostą zasadę, która uratuje Twoje spodnie.

Zacznij od dość niskiej temperatury (takiej, w jakiej prasowałbyś koszulę/ delikatny szalik). Zwiększaj ją bardzo powoli, stopniowo, aż do momentu, w którym zauważysz, że taka temperatura jest wystarczająca do uzyskania zadowalającego efektu. Wszystkie spodnie warto też prasować na desce do prasowania. Owszem czasem się nie chce jej rozkładać, szczególnie do uprasowania jednej rzeczy, ale czasem się zdarza, że pod wpływem gorącego żelazka zniszczymy podłogę czy stół, na którym prasujemy, albo farba z mebli pod wpływem ciepła „przejdzie” na spodnie.

Prasowanie jeansów

To chyba najprostsza rzecz na świecie (oczywiście jeśli chodzi o spodnie). Przewracasz na lewą stronę. Zaczynasz od przyprasowania kieszeni i okolic rozporka oraz końcówek nogawek, które często pod wpływem prania zwijają się w „ruloniki”. Potem przechodzisz do nogawek – każda po kolei. Upewnij się, że w takim ułożeniu w jakim je zostawiłeś na desce, nie przyprasujesz zagnieceń. Co ważne, nie możesz ich prasować „na dwa razy” – to znaczy uprasować nogawkę z jednej strony, a potem z drugiej – dostaniesz wtedy niechciany w jeansach efekt spodni z kantem. W jeansach i wszystkich innych, w których kantów nie chcesz, prasuj dociskając delikatnie, ale za to często „przesuwając” nogawkę, aby dwa razy nie prasować tej samej powierzchni. Z przewracaniem spodni na prawą stronę poczekaj aż „wystygną” – gdy są jeszcze nagrzane żelazkiem, łatwo je zwyczajnie pomiąć przy przewijaniu.

Prasowanie spodni w kant

Większość z powyższych rad tutaj również jest do zastosowania. Również najlepiej na desce, przewinięte na lewą stronę, zaczynasz od kieszeni, a potem rozporek i końcówki nogawek. Nogawki prasujesz po kolei, a przewracasz, gdy spodnie ostygną. Jednak przy spodniach eleganckich istotne są jeszcze inne rzeczy. Oczywiście niższa temperatura prasowanie będzie koniecznością. Oprócz tego możesz użyć pergaminu (papieru do pieczenia) między spodnie a żelazko – zabezpieczy je to przed wyświeceniem materiału. Po takim uprasowaniu – przekładasz spodnie na właściwą stronę, układasz nogawki w kant i z pomocą papieru do pieczenia między żelazkiem a nogawką kilka razy (w zależności o upragnionej widoczności kantów) przejeżdżasz po tej części nogawki. Możesz to zrobić za pomocą pary, która dodatkowo utrwali efekt.

Alternatywa?

Jeśli spodnie nie są aż tak wymięte, a Ty boisz się, że prasowaniem zrobisz im więcej krzywdy niż pożytku, możesz je zawiesić na wieszaku obok prysznica, biorąc gorącą kąpiel. Para wodna powinna sobie doskonale poradzić z drobnymi zagnieceniami. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.