Przeskocz do treści

Jak skutecznie odnowić stary parkiet?

jak skutecznie odnowic stary parkiet

Drewniane podłogi z parkietu do eleganckie i ponadczasowe rozwiązanie, które doskonale pasuję do charakteru wielu wnętrz. Dla zachowania nienagannego wyglądu parkiet potrzebuje jednak nie tylko specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, ale również regularnej renowacji.

Właściwa pielęgnacja

W przypadku podłóg drewnianych, dla utrzymania ich w nienagannej kondycji niezwykle istotna jest staranna pielęgnacja. W przypadku parkietów należy uważać, by przy jego czyszczeniu nie stosować zbyt dużej ilości wody. Nawet dobrze zaimpregnowana podłoga nie zareaguje zbyt dobrze na nadmiar wilgoci (pojawią się nie tylko odbarwienia, ale również spęcznienia, przez co podłoże ulega szybszemu zniszczeniu). W tym przypadku zdecydowanie najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest stosowanie specjalnych środków pielęgnacyjnych przeznaczonych do czyszczenia podłóg drewnianych. Samo czyszczenie jest jednak nie wystarczające, należy pamiętać także o impregnacji parkietu. Na rynku dostępnych jest mnóstwo produktów pozwalających na jego ochronę przed czynnikami mechanicznymi oraz chemicznymi. W zależności od zamierzonego efektu wybierać można pomiędzy lakierami, olejami do drewna oraz woskiem.

Cyklinowanie parkietu

W dużej mierze sposób renowacji uzależniony jest od typu parkietu oraz powstałych na jego powierzchni uszkodzeń. W wielu przypadkach jedną z najbardziej skutecznych metod renowacji podłoża jest jego cyklinowanie, które pozwala na nadanie drewnianym posadzkom cennych właściwości odpornościowych i wytrzymałościowych. W tym przypadku obowiązuje jedna bardzo prosta zasada - im parkiet zostanie dokładniej i staranniej oczyszczony, tym wytrzymałość środków jakie zostaną na nim położone będzie odpowiednio większa, a tym samym drewno lepiej zabezpieczone. Cyklinowanie może być prowadzone niezależnie od ilości i rodzaju powstałych na powierzchni parkietu uszkodzeń.

Renowacja parkietu bez cyklinowania

Czasem na powierzchni drewnianej posadzki powstają na tyle niewielkie zniszczenia, że śmiało jego renowację można przeprowadzić bez konieczności stosowania cyklinowania. W takim przypadku warto skorzystać jednak z narzędzi takich jak papier ścierny czy szlifierka elektryczna. Co prawda ręczna renowacja posadzki drewnianej wymaga nieco czasu, jednak z całą pewnością jest to rozwiązanie dość oszczędne. Ze względu na ilość wymaganej pracy jest to sposób decydowany do zastosowania na stosunkowo niewielkich powierzchniach.

Lakierowanie parkietu

Jednym z zabiegów renowacyjnych stosowanych w przypadku parkietów jest lakierowanie. Dobrej jakości lakier, odpowiednio dobrany do charakteru posadzki doskonale podkreśli jego wyjątkowo naturalny wygląd. Lakierowanie dobrze zabezpiecza przed wilgocią oraz powstawania zarysowań na powierzchni. Dobrej jakości lakier nie wnika w strukturę  drewna, a pozostaje na jego powierzchni tworząc tym samym powłokę ochronną.

Olejowanie parkietu

Olejowanie parkietu to metoda renowacji posadzki, polegająca na głębokim wniknięciu specjalistycznego preparatu głęboko w strukturę drewna. W zależności od wyboru preparatu, chroni on parkiet nie tylko przed wilgocią, ale również i szkodliwą działalnością szkodników, grzybów czy pleśni. Olejowany parkiet jest matowy, a przy tym często występują problemy z utrzymaniem go w czystości, dlatego też ten sposób renowacji cieszy się nieco mniejsza popularnością niż lakierowanie.

Dlaczego warto odnawiać parkiet?

Dobrze wykonany parkiet z powodzeniem może posłużyć klika, a nawet i kilkadziesiąt lat. Niestety, kiedyś przychodzi moment, w którym konieczna staje się renowacja mocno już wyeksploatowanego parkietu. Renowacja parkietu (pod warunkiem oczywiście, że jego stan techniczny na to pozwala) jest rozwiązaniem zdecydowanie korzystniejszym i mniej czasochłonnym, niż zrywanie i układanie posadzki całkowicie od początku. Odpowiednie podejście do  kwestii związanych z odnową parkietu pozwoli mu odzyskać jego dawny blask.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.